Gyártó rendszerek ütemezése
Az iparban előforduló folyamatok nagy része szakaszos működésű, melyekben a termékeket több egymás után végrehajtott lépésben, taszkban, állítják elő, ahol feltételezés szerint egy taszk végrehajtásának kezdeti időpontjától a befejezéséig nincs ki- és bemenő anyagárama. Egy ütemezési feladat megoldása során a taszkokhoz végrehajtó berendezéseket rendelünk, és minden berendezéshez megadjuk az általa végrehajtandó taszkok végrehajtási sorrendjét adott célfüggvény szerint optimális módon.
-
Különböző célfüggvények figyelembe vétele
-
Termékek legyártása a lehető legrövidebb időn belül
-
Adott idő alatt a legnagyobb profit elérése
-
Bizonytalan piaci helyzetnél a várható profit maximalizálása
-
Határidőktől való eltérés minimalizálása
-
-
Tárolási stratégiák figyelembe vétele
-
Tárolás gyártó berendezésben
-
Köztes termékek azonnali feldolgozása
-
Tetszőlege mennyiségű tárolási lehetőség van
-
Véges kapacitású tárolás anyagokhoz
-
Közös tároló berendezések anyagokhoz
-
-
Ütemezési feladatok kombinálása egyéb feltételekkel, mint például energia vagy szennyvíz minimalizálás
-
Online ütemezési feladatok megoldása
Ipari automatizálás
A különböző ipari folyamatok, gyártó rendszerek felügyelete már elképzelhetetlen számítógépes irányítás nélkül. A gyártás során bekövetkező események észleléséhez szenzorok, illetve az ezek összekapcsolásával létrejövő szenzorhálózatok szükségesek. A szenzorok jeleit gyakran programozható logikai vezérlők (PLC) vagy mikrokontrollerek dolgozzák fel. A vezérlés során meghozott döntéseket külkönböző berendezések hajtják végre (kapcsolók, motorok, stb.).
Matematikai alapkutatás -- Gráfok és hipergráfok
Egy diszkrét matematikához tartozó alapkutatás keretében gráfok (hálózatok) és hipergráfok (halmazrendszerek) absztrakt tulajdonságait vizsgáljuk, a következő hangsúlyokkal:
-
Gráfok és hipergráfok színezései vagyis csúcspartíciók független halmazokba és másképpen definiált feltételeknek megfelelően
-
Extremális halmazelméleti problémák
-
Gráfok és hipergráfok transzverzálisai és független halmazai
-
Gráfok és hipergráfok domináló csúcshalmazai, ehhez kapcsolódó algoritmusok és a dominálási játék változatai
Intelligens adaptív rendszerek
Olyan rendszerek esetében, ahol több független entitás együttműködése szükséges egy feladat végrehajtásához szükségszerűen megoldásokat kell találni a kommunikáció, az információfeldolgozás és a külső változásokhoz való alkalmazkodás problémájára. Az ilyen típusú rendszerek gyakran fordulnak elő például szenzorhálózatok, autómatizált gyártórendszerek vagy IoT környezetben. Ez a terület számos kutatás eredményeit hasznosítja és fejleszti tovább. Ezek közül a fontosabbak: szenzorhálózatok, öntanuló rendszerekig, vezérléstechnika, optimalizálás, adatbányászat, potokoltechnológia, formális nyelvek.
Információ-visszakeresés (IR)
Az információ-visszakeresés strukturálatlan, többnyire szöveges dokumentumok keresése, melynek célja a kereső információigényének kielégítése a dokumentumok sokasága alapján. Megelőzve a hagyományos adatbázis alapú strukturált keresést, és az arra épülő adatbányászati eljárásokat, mára az IR az információ keresés legelterjedtebb formája.
Szövegbányászat
A strukturálatlan szöveges adatokban levő új információk feltárása, elemzése a szövegbányászat szakterület feladata. Ezen adatok szisztematikus technológiai feldolgozása, az ok-okozati összefüggések feltérképezése, az adatok üzleti hasznosításra alkalmas formátummá alakítása, majd elemzése révén újszerű információkat, összefüggéseket emelhetünk ki nagy adathalmazokból.